
Gratis Kennismakingscursus: Ontdek hoe jouw waterschap werkt
Wil jij weten hoe jouw waterschap werkt en welke rol je daar zelf in kunt spelen? In september start de gratis Online Kennismakingscursus Water Natuurlijk.
Op 2 juli heeft het Algemeen bestuur besloten tot een forse investering (rond de vijf miljoen euro) om drie aanvoergemalen visvriendelijk en effectiever te maken. In de zomer wordt extra water het gebied van Hunze en Aa’s ingebracht via een drietal aanvoergemalen. Vanuit Dorkwerd wordt zoet water aangevoerd voor landbouw en natuur. Deze gemalen zijn niet krachtig genoeg meer om het water in het gebied te verdelen door toenemende watervraag en droogte. Regelmatig moeten daarom extra noodpompen worden ingezet. Ook deze pompen zijn zeer onveilig voor vis. Zo overleeft bij gemaal Vennix maar 0,2% van de vis en bij gemaal Ter Apelkanaal 4 %! Gemaal Küpers komt tot 52% overleving. Een onwenselijke situatie. Het waterschap zet in op onbelemmerde vismigratie terwijl deze drie gemalen de vis vermalen. Op initiatief van onze DB-er van Water Natuurlijk, Inge Eshuis, is nu besloten om de pompen zo aan te passen dat de visveiligheid verhoogd wordt tot tussen de 95% en 99% overleving. Bovendien wordt de capaciteit verhoogd waardoor noodpompen met alle nadelen van dien niet meer nodig zullen zijn. Het wateraanbod blijft overigens hetzelfde. De opgave om zuinig aan te doen met zoet water blijft dan ook bestaan.
Wil jij weten hoe jouw waterschap werkt en welke rol je daar zelf in kunt spelen? In september start de gratis Online Kennismakingscursus Water Natuurlijk.
Op zaterdag 17 mei jl. vond in Bar Beton op station Utrecht Centraal het event Beat the Bias: Vrouwen en Water plaats. Tijdens deze bijeenkomst gingen bestuurders, experts en betrokkenen met elkaar in gesprek over de rol van vrouwen in het waterbeheer, in Nederland en wereldwijd.
Het waterschap werkt aan een gezonde en gevarieerde visstand. Om te zien hoe de visstand zich in het beheergebied ontwikkelt volgt het waterschap in samenwerking met Sportvisserij Groningen-Drenthe hoe de trek van vissen verloopt. Het blijkt dat glasaal en driedoornige stekelbaars te weinig paai- en groeigebieden hebben binnen Noordoost Groningen. Eén van de knelpunten is de overgang van het B.L. Tijdenskanaal naar het achterliggende afwateringsgebied Buiskooldiep. Het Algemeen Bestuur van het waterschap Hunze en Aas heeft daarom ingestemd met de aanleg van drie vispassages in het Buiskooldiep. Dit diep mondt met vrij verval uit in het BL Tijdenskanaal ten Noordoosten van de stuw. Vis die vanuit het BL Tijdenskanaal wil doorzwemmen naar het Buiskooldiep en de achterliggende wateren wordt tegengehouden door de stuwen. Het gaat hier vooral om de driedoornige stekelbaars en de glasaal. Deze vissoorten trekken heen en weer van zout naar zoet water, om te paaien en te groeien, en weer terug. De drie stuwen in het Buiskooldiep zullen passeerbaar gemaakt worden voor deze vissen zodat ze kunnen doorzwemmen naar het afwateringsgebied Buiskooldiep. Daarmee komt er een mooi plantenrijk paaigebied bij. De voorbereiding van de aanleg is in gang; de uitvoering van het werk volgt in 2026. Het project is onderdeel van de visie op vismigratie “Van Wad tot Aa”. Hierin staat hoe het waterschap barrières voor vissen wil wegnemen. U kunt deze visie vinden op de website van Hunze en Aas: https://www.hunzeenaas.nl/app/uploads/2025/03/05.1-Visie-vismigratie-van-Wad-tot-Aa-Periode-2018-2027.pdf
Deze website maakt gebruik van cookies voor een optimale gebruikersbeleving. Lees onze cookieverklaring