Navigatie overslaan

Droge voeten voor 4 miljoen Nederlanders

Centraal Holland is het gebied rondom het Amsterdam-Rijnkanaal en het Noordzeekanaal en beslaat (delen van) 3 provincies, 4 waterschappen en een groot aantal gemeenten. Er wonen 4 miljoen mensen en het is een belangrijk economisch hart van Nederland. Én het gebied is kwetsbaar voor wateroverlast.

Namens HDSR werkt onze Water Natuurlijk hoogheemraad Els Otterman in het Deltaprogramma Centraal Holland mee om voor waterveiligheid te zorgen, wateroverlast aan te pakken en om over voldoende zoetwater te beschikken. Els vertelt in dit artikel over dit deel van haar werk.

Els: "Het hele gebied is afhankelijk van waterafvoer bij IJmuiden. Bij laagwater op zee kan het water onder vrij verval worden geloosd. Spuien noemen we dat. Als het hoogwater is, gaat het water met gigantische pompen naar zee. Maar het gemaal is oud en moet vervangen worden. Bovendien moet het gemaal groter worden, want door zeespiegelstijging kunnen we over 15-25 jaar helemaal niet meer spuien. Al met een enorme klus (10-15 jaar voorbereiden en bouwen) die veel geld kost, zo rond de 2 miljard. Het lijkt erop dat iedereen in Den Haag inmiddels wel doordrongen is van de noodzaak van de nieuwbouw van het gemaal maar het geld is er nog niet. Het gemaal is van Rijkswaterstaat dat kampt met grote tekorten, dat leest of hoort u vast ook in de media

Maar met een nieuw gemaal zijn we er nog niet. Zelfs met een nieuw gemaal blijft het gebied kwetsbaar. Eigenlijk wil je niet dat zo’n groot en belangrijk economisch gebied afhankelijk is van 1 gemaal. Als daar iets mis gaat, hebben we een groot probleem. Het is al een keer bijna fout gegaan en dat heeft iedereen wakker geschud.

Om oplossingen te verzinnen is als onderdeel van het Deltaprogramma het gebiedsprogramma Centraal Holland in het leven geroepen. 3 provincies, 4 waterschappen, het rijk en de gemeente Amsterdam werken samen aan oplossingen om de kwetsbaarheid te verminderen. We onderzoeken wat we het beste kunnen doen en daar is een pakket van 4 maatregelen uit gekomen, een mengsel van ruimtelijke maatregelen (om het effect van wateroverlast te verminderen) en technische maatregelen (om de kans op wateroverlast te verkleinen. Deze maatregelen (zie de figuur hieronder) agenderen we op iedere ruimtelijke tafel om de urgentie van het probleem duidelijk te maken en te werken aan een klimaatbestendig gebied. En tegelijkertijd kijken we welke maatregelen nu het meest effectief zijn en hoe we deze maatregelen gaan bekostigen. 

Het is een urgent en complexe opgave, maar ook boeiend en uitdagend, waar HDSR de komende jaren middenin zit en waar nog heel veel stappen gezet moeten worden om dit gebied klimaatbestendig te maken. Zorgt u in de tussentijd dat u uw noodpakket klaar heeft staan? Wateroverlast die meerdere dagen duurt, waardoor voorzieningen niet of moeilijk bereikbaar zijn, is niet ondenkbaar. Laten we hopen dat die bui niet valt, voordat we het gebied op orde hebben. 

Deze website maakt gebruik van cookies voor een optimale gebruikersbeleving. Lees onze cookieverklaring