Navigatie overslaan

Een toekomstbestendige Lekdijk is van levensbelang voor miljoenen mensen

Al een paar jaar werkt het Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden (HDSR) aan het versterken van de Lekdijk. De dijkversterking is noodzakelijk omdat de Lek steeds vaker veel meer of veel minder water moet verwerken. Dat vereist een steviger dijk. De wettelijke veiligheidsnormen waar een steviger Lekdijk aan moet voldoen in 2050 zijn dan verhoogd. Voor een steviger dijk is tevens een ander beheer van de dijk nodig en daartoe is grondverwerving nodig van de beheerstrook van de dijk.

Grondverwerving en zeker de onteigeningstitel daarbij is niet het leukste of makkelijkste onderdeel van de noodzakelijke versterking van de Lekdijk, vertelde onze eigen hoogheemraad Els Otterman in de commissie. Het is ingrijpend en emotioneel voor mensen. Daarom heeft het Algemeen Bestuur zowel het proces, de handelswijze en de precieze gronden die aangekocht moeten worden aan strikte voorwaarden gebonden in de Strategienota Grondverwerving Sterke Lekdijk en het Eigendommenbeleid. .

Vanwege de nieuwe Omgevingswet dient echter alle grondverwerving waar een onteigeningstitel op moet worden geplaatst transparant, openbaar en per individueel perceel aan het Algemeen Bestuur worden voorgelegd. Zie deze memo met meer toelichting hierover. Meer informatie hierover vindt u op deze speciale pagina van HDSR. 

Gerda Oskam, woordvoerder Sterke Lekdijk en grondbeleid namens de fractie: "grondverwerving op zich lag dan ook niet voor aan het Algemeen Bestuur, het ging om bekrachtigingsbesluiten per beschikking. Ook voor Water Natuurlijk en mijzelf is dit niet het leukste of makkelijkste onderdeel van ons werk. Maar aan de andere kant maakt het mij trots dat de hoogheemraad het leiderschap en verantwoordelijkheidsbesef toont om desondanks te gaan voor het algemeen belang. Water Natuurlijk stemt in met dit voorstel omdat het juiste beheer van de versterkte dijk essentieel is voor de stevigheid van de kering en dus existentieel is voor de veiligheid en welvaart van vrijwel de hele Randstad. Wij stemmen ook in omdat we inmiddels het vertrouwen hebben dat er blijft geprobeerd worden om de gronden minnelijk te verwerven."

Het Algemeen Bestuur stemde in met de ontwerp-onteigeningsbeschikkingen voor het tracé Culemborgse Veer-Beatrixsluis van het project Sterke Lekdijk. De onteigeningsbeschikking zal nu worden gepubliceerd en kenbaar gemaakt aan de grondeigenaar en eventuele andere rechthebbende(n). Vervolgens wordt het besluit voorgelegd aan de bestuursrechter waarbij grondeigenaren eveneens inspraak hebben. Uiteindelijk zal een civiele rechter de hoogte van de schadeloosstelling moeten bepalen. Hopelijk komt het niet zover, want ondertussen zal er door HDSR geprobeerd blijven worden via zogenaamde 'keukentafelgesprekken' de grondverwerving minnelijk te schikken met de grondeigenaar.

Lees meer

Meer nieuws

Deze website maakt gebruik van cookies voor een optimale gebruikersbeleving. Lees onze cookieverklaring