Vooraf werd er mondeling een update gegeven over Vlaanderen in grensoverschrijdende samenwerking
Het DB heeft schriftelijke vragen beantwoord over de samenwerking met Vlaanderen. De beantwoording richtte zich met name op een Nederlands loonbedrijf dat wil uitbreiden naar Vlaanderen, de vergaderfrequentie met Vlaanderen en aansluiting Benego. De Dijkgraaf geeft aan in Vlaanderen een “begeisterende” partner te hebben gevonden.
Drie onderdelen stonden op de agenda voor de oordeelsvorming.
Participatie inclusief uitdaagrecht Hamerstuk AB 23 september
Sinds januari 2022 heeft Brabantse Delta de participatieverordening en beleidskader participatie waarin de spelregels voor participatie bij de voorbereiding, evaluatie en uitvoering van beleid zijn uitgewerkt. Op 1 januari 2025 is de wet versterking participatie decentrale overheden in werking getreden. Naast de al hiervoor genoemde zaken verplicht deze wet ook het uitdaagrecht (right to challenge) te regelen. Hierop is de verordening en het beleidskader op aangevuld/aangepast.
Mocht een voorstel van inwoners niet passen binnen het uitdaagrecht dan worden de initiatiefnemers meegenomen in een project. Dat is een goede zaak om teleurstelling te voorkomen en dat inwoners al snel afhaken.
Wij zitten er als fractie positief in. Uitdaagrecht kan ons als waterschap wat opleveren, maar positieve communicatie is belangrijk. Zoek naar oplossingen in plaats van beren op de weg te zien. Belangrijk is om verwachtingen goed te managen. Zorg ook voor een goed format. Onze fractie ziet het als een kans. De gebiedsadviseurs kunnen/zullen hier hun rol spelen voor zover ze dat al niet doen.
Gedragscode algemeen bestuur en dagelijks bestuur ook voor burgerleden
Het waterschap heeft een gedragscode en uitvoeringsregels ten aanzien van integriteit voor het algemeen bestuur en dagelijks bestuur. Deze is uit 2019. Nieuwe wet- en regelgeving, technische ontwikkelingen en veranderende verwachtingen van burgers vragen om een actuele en duidelijke gedragscode.
De code gaat om omgangsvormen en dat het belangrijk is dat je je hieraan committeert en elkaar erop aanspreekt. De Code gaat ook voor burgerleden gelden. Los hiervan vindt in ieder geval één keer per jaar een gesprek plaats. Bespreekstuk voor AB 23 september.
Toetreding Waterschap Limburg tot gemeenschappelijke regeling Aquon’
Wat onze fractie betreft is dat akkoord. Hamerstuk voor het AB op 23 september.
Beeldvormend: Waterbeheerprogramma (WBP).
Het waterschap stelt een nieuw Waterbeheerprogramma op. Sinds juni is met veel partijen gesproken en input opgehaald. Het AB wordt stapsgewijs meegenomen. De grootste opgaven zijn aanpassen van het watersysteem, voldoende zoet water behouden, waterveiligheid en waterketen. Het waterschap zal risicobewuste ruimtelijke keuzes moeten maken en zich voorbereiden op extremen.
Nog 2 vragen voor de politiek: Welke thema’s wil u in het WBP teruglezen? Waar vindt u dat nog extra informatie over moet worden opgehaald? Eventueel per mail inbrengen.